Serwisy Medforum

Choroba z Lyme także w polskich lasach

Spacer w lesie
Fot. ojoimages
Spacer w lesie
(0)

Borelioza, inaczej nazywana chorobą z Lyme, jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi, przenoszoną przez kleszcze. W okresie jesiennym, kiedy las jest ulubionym miejscem grzybiarzy i amatorów długich spacerów, warto dowiedzieć się więcej o tej chorobie.



MOŻLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, jak również innych światowych organizacji ( np. Centers of Disease Control and Prevention), laboratoryjna diagnostyka boreliozy polega na wykryciu specyficznych przeciwciał we krwi pacjenta. W tym celu zaleca się dwuetapową strategię:

I. Wykonanie wysoko czułego testu przesiewowego typu ELISA w klasie IgG i IgM

II. Potwierdzenie wyników dodatnich lub wątpliwych wysokospecyficznym testem typu Western Blot

Warto pamiętać, że nie należy wykonywać badania w zbyt krótkim czasie po ugryzieniu przez kleszcza. W przypadku zakażenia, przeciwciała pojawią się dopiero po upływie 2 do 4 tygodni. Jeśli testy zostały wykonane zbyt szybko i wynik był negatywny, może to oznaczać że przeciwciała nie zostały jeszcze wytworzone.


Należy wtedy powtórzyć badanie po około 4 tygodniach. Wykonywanie badań w kierunku boreliozy, zgodnie z rekomendacjami PTEiLCZ oraz konsultacja wyników z lekarzem chorób zakaźnych stanowi jedyną, właściwą formę diagnostyki, zapewniającą prawidłowe rozpoznanie i możliwość szybkiego wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Diagnostyka laboratoryjna oparta na innych metodach, niż wymienione w rekomendacjach PTEiLCZ, może prowadzić do uzyskania fałszywych wyników i błędnej diagnozy.

ROKOWANIE

Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia najczęściej dochodzi do całkowitego wyzdrowienia. W nielicznych przypadkach choroba staje się przewlekła i objawy mogą się utrzymać przez dłuższy okres czasu.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Euroimmun Polska Sp. z o. o., Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • zdjęcia: ojoimages