Serwisy Medforum

IV Bytomska Noc Świętojańska

NABUCCO, Opera Śląska
Fot. Opera Śląska
NABUCCO, Opera Śląska
(5)

IV Bytomska Noc Świętojańska odbędzie się 19 czerwca 2010 r. (w sobotę)o godz. 20.00

W tym roku serca publiczności w Dolomitach – Sportowej Dolinie podbije megawidowisko plenerowe jednej z najsłynniejszych oper świata - NABUCCO Giuseppe Verdiego, z udziałem solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej oraz chóru Teatru Muzycznego z Kaliningradu.

Będzie to niepowtarzalne na skalę kraju niezwykłe wydarzenie artystyczne w oparciu o markę i doświadczenie, jakie posiada bytomski teatr operowy w organizacji plenerowych spektakli.  W spektaklu usłyszymy i zobaczymy najlepszych solistów bytomskiej sceny, ale nie tylko - partię tytułową króla

Nabuchodonozora kreować będzie solista Opery Śląskiej – baryton Rafał Songan, rolę Abigaille wykona solistka Opery Nova w Bydgoszczy Halina Fulara-Duda; w pozostałych rolach wystąpią m.in: Iwona Noszczyk (Fenena), Tadeusz Leśniczak (Zachariasz), Maciej Komandera (Ismaele), Joanna Kściuczyk-Jędrusik (Anna), Zbigniew Wunsch (Arcykapłan), Hubert Miśka (Abdallo).

Reżyser i organizatorzy zapowiadają moc atrakcji, do których z pewnością należeć będzie specjalnie przygotowana oprawa scenograficzna - dwupoziomowa scena, kilka miejsc akcji, rozbudowane dekoracje, w tym mury Jerozolimy oraz naturalnej wielkości zbudowana Brama Isztar. Poza tym telebimy, pochodnie, tunel ognia, projekcje laserowe, fajerwerki…

Jeśli dodamy, że w przedstawieniu udział weźmie około 200. wykonawców – artystów i statystów, możemy być pewni, że w Dolomitach czeka na nas w tym roku nie tylko kolejne wyjątkowe widowisko, ale wydarzenie artystyczne, jakiego dotąd w mieście i regionie nie było.

Nabucco w Operze Śląskiej reklamuje się samo przez się dzięki przepięknej muzyce i znakomitemu wykonaniu. Spektakl ten – wystawiany w bytomskim tearze niezmiennie od roku 1983, w historii Opery Śląskiej zajmuje pozycję zaszczytną; jest jednym z najznamienitszych i legendarnych widowisk jej repertuaru. Akcja dzieje się w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e. Tytułowy Nabucco podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiej” Żydów.

Osnuta na przekazach biblijnej historii o dziejach narodu żydowskiego jest jednym z najbardziej wybitnych i popularnych dzieł scenicznych. Główny walor spektaklu to oczywiście przebojowość muzyki; Va pensiero – wzniosła pieśń Żydów, słynny chór niewolników z trzeciego aktu, stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i do dziś jest bardzo często bisowana.

Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. W przerwie megawidowiska na widzów czekać będą kolejne atrakcje: pokaz baletowy w choreografii Henryka Konwińskiego do muzyki i zespołu znanego instrumentalisty perkusyjnego Wojciecha Herzyka z udziałem artystów gliwickiego Teatru A.

Realizatorami widowiska są: Tadeusz Serafin (kierownictwo muzyczne), Feliks Widera (inscenizacja i reżyseria), Henryk Konwiński (współpraca reżyserska, choreografia), Anna Tarnowska (kierownictwo chóru), Jan Bernaś (kostiumy), Natalia Chrzanowska (adaptacja scenograficzna do warunków sceny w plenerze).

Wstęp wolny

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Opera Śląska, Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • zdjęcia i treść: Opera Śląska