
Niepłodność coraz częściej nazywana jest przez lekarzy problemem społecznym lub chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że na tę przypadłość cierpi co dziesiąta para w Polsce. Przyczyn niepłodności może być wiele i dotyczą one w równym stopniu mężczyzn, jak i kobiet.
Poronienia nawykowe w przebiegu zespołu antyfosfolipidowego
Co szósta ciąża kończy się poronieniem. Czasem dochodzi do niego tak wcześnie, że kobieta traktuje pojawiające się krwawienie za spóźnioną miesiączkę, a trudności z zajściem w ciążę przypisuje niepłodności. Jeśli kobieta roniła przynajmniej trzy razy z rzędu, mówi się już o tzw. poronieniach nawykowych. Mogą być one spowodowane czynnikami środowiskowymi, hormonalnymi lub chorobą nazywaną zespołem antyfosfolipidowym (Anti- Phospholid Syndrom- APS).
Podobnie jak w wyżej opisanej niepłodności, APS jest chorobą immunologiczną wywołaną nieprawidłową reakcją układu odpornościowego. W wyniku czego tworzą się zakrzepy w naczyniach krwionośnych, krew nie dopływa do płodu w wystarczającym stopniu, czego skutkiem jest poronienie.
Zgodnie z polskimi i światowymi rekomendacjami przy podejrzeniu APS należy wykonać badania laboratoryjne na obecność antykoagulanta toczniowego oraz przeciwciał charakterystycznych dla tej choroby, czyli Anty β2- glikoproteina 1 (klasa IgG i IgM) oraz Anty- Kardiolopina (klasa IgG i IgM).
- Tagi:
- anty- kardiolopina,
- niepłodność,
- who,
- poronienie,
- przeciwciała,
- komórka jajowa,
- aps,
- anty β2- glikoproteina 1
Autor/autorzy opracowania:
- Euroimmun Polska Sp. z o. o., Informacja prasowa
Źródło tekstu:
- treść: Euroimmun Polska Sp. z o. o.
zdjęcia: ojoimages