
Według danych epidemiologicznych uzyskanych z badań prowadzonych w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” w 2009 r. prawie 58% polskich trzylatków, a w 2012 r. wykazano, że niemal 85% sześciolatków dotyka choroba próchnicowa zębów. Niestety wynika to przede wszystkim z niewiedzy oraz zaniedbań, których dopuszczają się rodzice bagatelizujący problem profilaktyki choroby. Tymczasem, trzymając się zasad higieny jamy ustnej i porad ekspertów można znacznie zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy. Ważne, aby o zęby zacząć dbać jak najwcześniej się da.
Nie zarażaj próchnicą
Badania molekularne wykazały, że najczęstszym źródłem zakażenia noworodków i niemowląt bakteriami próchnicotwórczymi są osoby z najbliższego otoczenia, głównie matki. Wystrzegaj się więc szkodliwych nawyków – oblizywania smoczka, używania wspólnej łyżeczki do karmienia dziecka, picia z jednej butelki czy całowania dziecka w usta.
fot.
Nie karm dziecka pomiędzy posiłkami
Wbrew pozorom, to nie ilość, a częstość spożywania słodyczy bardziej wpływa na jamę ustną. Jeżeli pomiędzy posiłkami zachowuje się odpowiednio długie przerwy, składniki śliny mogą zneutralizować działanie kwasów, a nawet naprawić uszkodzenia szkliwa. Natomiast częste podjadanie lub popijanie słodkich napojów prowadzi do uszkodzenia szkliwa. Dlatego zaleca się podawanie dziecku słodyczy bezpośrednio po głównym posiłku, a najlepiej tak jak w tzw. modelu szwedzkim – raz w tygodniu.
fot.
„Dzieciństwo bez próchnicy” to największy ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, położnych, lekarzy pediatrów. Za jego realizację odpowiada lider projektu - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce. Finansowanie zapewnia Szwajcaria w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przy współfinansowaniu Ministerstwa Zdrowia. Projekt realizowany jest latach 2012-2016.
W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci w przedszkolach, a także dla ich rodziców, nauczycieli oraz dla pielęgniarek, położnych i pediatrów. We wprowadzaniu najmłodszych w świat zdrowych zębów pomaga maskotka projektu – Królik Pampiś. Projekt zakłada dotarcie do szerokiego grona odbiorców podkreślając konieczność kompleksowego dbania o zęby i wyrabiania dobrych nawyków od jak najwcześniejszych lat. Od października 2016 roku działania edukacyjne zostaną wsparte kampanią reklamową promującą higienę jamy ustnej."
- Tagi:
- próchnica,
- dentysta,
- stomatologia
Autor/autorzy opracowania:
- Artykuł sponsorowany w ramach projektu "Dzieciństwo bez próchnicy"