Serwisy Medforum

23 Kongres ECNP w Amsterdamie

Świat
Fot. shutterstock
Świat
31-08-2010
(5)

W dniach 28 sierpnia do 1 września 2010 w Amsterdamie odbywa się 23 Kongres ECNP. ECNP (The European College of Neuropsychopharmacology). Jest to jedno z największych spotkań psychiatrów. W tym roku zgromadziło prawie 7000 lekarzy i innych specjalistów opieki zdrowotnej. Hasłem kongresu jest Pioneering CNS research: translating neuroscience into progres, czyli przekładanie badań naukowych na postęp w postępowaniu z pacjentem.

W konferencji głos zabierze 150 wykładowców z 20 krajów, którzy wezmą udział w 35 sesjach. Głównymi tematami poruszanymi podczas tego spotkania są:

  • Neuronalne podłoże depresji
  • Interakcje genów i środowiska w psychozach
  • Rytmy dobowe i ich rola w zaburzeniach afektywnych
  • Czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu
  • Drogi poszukiwań nowych leków przeciwpsychotycznych
  • Stres i zaburzenia nastroju
  • Neuroprotekcja jako potencjalny cel postępowania w stwardnienu rozsianym, udarach i chorobach neurodegeneracyjnych.

Zaburzenia psychiczne stanowią istotny dlatego, że dotykają 27% dorosłej populacji Europy, co daje 83 mln ludzi. Depresja, która dotyczy 20mln osób jest najbardziej upośledzającą chorobą w ogóle. Samobójstwa dokonane to ponad 160 tys. każdego roku, a liczbę prób szacuje się na wartość 10-krotnie większą. Niestety mimo coraz lepszej diagnostyki i skutecznego leczenia większość osób cierpiących na zaburzenia psychiczne nie jest leczonych.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Maciej Matuszczyk