
Hospitalizacja i podawanie leków dzieciom z zakażeniami mogą zwiększać ryzyko chorób kardiometabolicznych w wieku dojrzałym.
Jak dotąd brakowało dotyczących zmian w czasie danych na temat wpływu zakażeń u dzieci i podawania im antybiotyków na ryzyko chorób kardiometabolicznych po osiągnięciu pełnoletniości. David P. Burgner z Uniwersytetu Melbourne w Parkville (Australia) i współpracownicy zakończyli niedawno wieloletnie badania z udziałem ponad tysiąca pacjentów, którzy w roku 1980 mieli od 3 do 9 lat.
Zgodnie z publikacją w wydaniu czasopisma „Pediatrics” z 1 września pobyt w szpitalu związany z zakażeniem we wczesnym dzieciństwie okazał się być skorelowany z wyższymi wartościami BMI i częstszym występowaniu zespołu metabolicznego w okresie dorosłości. Wiek, w którym doszło do takiej hospitalizacji, oraz ich liczba miały wpływ na moment utrwalenia się nieprawidłowej masy ciała. Autorzy omawianego artykułu wskazują na prawdopodobny wpływ leków przeciwbakteryjnych podawanych w dzieciństwie na ryzyko chorób kardiometabolicznych u dorosłych ludzi.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- PEDIATRICS Vol. 136 No. 3 pp. e554 -e562