Serwisy Medforum

Grypa sezonowa – cyrkulacja globalna a dryf antygenowy

Dziecko borykające się z grypą
Fot. Panthermedia
Dziecko borykające się z grypą
22-06-2015
(5)

Wirusy A/H3N2 charakteryzują się wariantami genetycznymi zanikającymi pomiędzy epidemiami, szybszą ewolucją antygenową i zakażaniem starszych pacjentów.

Zagadnienie wzorów globalnej cyrkulacji wirusów A/H1N1 i B pozostawało jak dotąd słabo przebadane. Trevor Bedford z Centrum Badań nad Nowotworami Złośliwymi Freda Hutchinsona w Seattle (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilka tysięcy sekwencji hemaglutyniny pochodzącej ze szczepów wywołujących ludzka grypę sezonową w latach 2000-2012.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Nature” z 8 czerwca, genetyczne warianty wirusów A/H3N2 lokalnie zanikały w okresach między epidemiami, w przeciwieństwie do A/H1N1 i B. Patogeny należące do pierwszej z wyżej wymienionych kategorii charakteryzowały się szybszą ewolucją antygenową, wywoływaniem zakażeń u starszych pacjentów oraz większymi i częstszymi okresami nasilonej zachorowalności. Rozbieżności te związane być mogą między innymi z faktem, że dzieci rzadziej podróżują niż przedstawiciele innych grup wiekowych.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Malik

Źródło tekstu:

  • Nature (2015) doi:10.1038/nature14460

Adres www źródła:

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/dziecko_ucho_panthermedia_B66747125--W400H300.jpgFot. PantherMediaPrzewlekłe i nawracające zapalenie...
Od pewnego czasu ogłaszane były wyniki badań nad czynnikami ryzyka...