
W trakcie VIII Międzynarodowego Sympozjum Polskiego Klubu Koloproktologii zaprezentowane zostały zaawansowane możliwości małoinwazyjnego leczenia chorób jelita grubego oraz odbytnicy. W Gmachu Auditorium Maximum UJ odbył się specjalistyczny wykład na temat chirurgii z zastosowaniem robota, który wygłosił jeden z pionierów tej dziedziny dr Sławomir Marecik z Chicago.
Wśród wiodących tematów sympozjum znalazły się m.in. postępy w leczeniu raka odbytnicy, jelita grubego oraz chorób zapalnych jelit. W konferencji wzięło udział wielu specjalistów, z Polski i zagranicy, z dziedziny chirurgii ogólnej, koloproktologii oraz onkologii. Towarzyszyły jej warsztaty z zakresu diagnostyki i leczenia chorób jelita grubego, w tym pierwsze w Polsce warsztaty praktyczne z zakresu zastosowania robota chirurgicznego da Vinci w chirurgii kolorektalnej.
Na całym świecie, przy asyście systemu chirurgicznego da Vinci przeprowadza się rocznie ponad 200 000 zabiegów. Są to m.in. specjalistyczne procedury z dziedziny urologii, ginekologii, kardiochirurgii oraz torakochirurgii. Przy asyście robota wykonywane są między innymi zabiegi z dziedziny chirurgii ogólnej oraz otolaryngologii.
da Vinci to specjalistyczny system chirurgiczny, złożony m.in. z konsoli chirurga oraz platformy operacyjnej z czterema interaktywnymi ramionami po stronie pacjenta.
Ramionami robota – wyposażonymi w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne – steruje lekarz za pomocą specjalnych manetek. Intuicyjny interfejs, specjalistyczny system wizyjny wysokiej rozdzielczości HD 3D, możliwość skalowania ruchów i eliminacja drżenia rąk chirurga – pozwalają bardziej skutecznie leczyć pacjentów.
- Tagi:
- nowoczesny robot medyczny da vinci si,
- onkologia,
- jelito grube,
- system chirurgiczny,
- sławomir marecik z chicago,
- rak odbytnicy,
- viii międzynarodowe sympozjum polskiego klubu koloproktologii
Autor/autorzy opracowania:
- MEDIM, Informacja prasowa
Źródło tekstu:
- zdjęcia: MEDIM