
Stereoelektroencefalografia umożliwia lokalizowanie stref padaczkorodnych u pacjentów z przepukliną mózgową w obrębie bieguna skroniowego.
W przypadku niektórych pacjentów z wynikami obrazowania rezonansu magnetycznego nie dającymi użytecznych informacji podłożem patologiczne padaczki może być mała przepuklina mózgowa w obrębie bieguna skroniowego. Rafael Toledano ze Szpitala Ruber Internacional w Madrycie i współpracownicy poddali niedawno badaniom obserwacyjnym kilkudziesięciu ludzi z wyżej wymienioną wadą dysgraficzną.
Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Epilepsia” z 28 marca ponad połowa z tych pacjentów była uwzględniona w bazie danych z lekooporną padaczką ogniskowa, a reszta leczyła się w poradni. Większość chorych z przepukliną mózgową w lewym biegunie doświadczała napadów z upośledzeniem mowy.
Wada ta była częstsza u tych pacjentów z padaczką płata skroniowego, u których obrazowanie rezonansu magnetycznego nie ujawniło żadnych nieprawidłowości. Przeprowadzona u czworga z nich stereoelektroencefalografia potwierdziła, że napady rozpoczynały się w biegunie w późniejszym udziałem hipokampa. U pięciu pacjentów przeprowadzono zabieg neurochirurgiczny, który przyniósł długotrwałe uwolnienie od napadów u czterech z nich.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Epilepsia, DOI: 10.1111/epi.13371