
Całkowita kalozotomia jest skuteczniejsza niż przednia.
U ludzi z uogólnioną lub wieloogniskową lekooporną padaczką i napadami powodującymi upadki i urazy przeprowadza się niekiedy przecięcie ciała modzelowatego (kalozotomię). David Graham i Deepak Gill z Uniwersytetu w Sydney oraz Martin M. Tisdall ze Szpitala Dziecięcego w Westmead (Australia) przeprowadzili niedawno analizę danych zawartych w bazach Medline, Embase, Web of Knowledge i Scopus odnoszących się do pacjentów w wieku do 18 lat.
Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Epilepsia” z 29 maja, całkowite przecięcie ciała modzelowatego znacznie częściej powodowało efekt terapeutyczny uzasadniający celowość przeprowadzenia tej operacji niż przednia kalozotomia. Obydwie te metody w większym stopniu zmniejszało częstość upadków wywołanych napadami niż ataków uogólnionych.
Zdecydowana większość pacjentów doznała jedynie nieznacznych skutków ubocznych kalozotomii. Wpływ takiego leczenia na napady był skorelowany z poprawą jakości życia, zachowania, współczynnika inteligencji/rozwoju operowanych dzieci i zadowolenia ich rodziców.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Epilepsia, DOI: 10.1111/epi.13408