
Diagnostyka optymalizująca równowagę pomiędzy czułością a swoistością wykazała, że objawy ADHD występowały u 60 procent dorosłych, którzy w dzieciństwie mieli ten zespół.
Od pewnego czasu wiadomo było, że ADHD występuje u wielu dorosłych ludzi. Margaret H. Sibley z Międzynarodowego Uniwersytetu Florydy w Miami i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset pacjentów z zaburzeniem hiperkinetycznym i nieco mniejszej liczby zdrowych osób stanowiących lokalną normatywną grupę porównawczą.
Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Journal of Child Psychology and Psychiatry” objawy ADHD wydawały się trwać po osiągnięciu pełnoletniości częściej, gdy posługiwano się informacjami pochodzącymi od rodziców a nie samych chorych, wynikami wywiadów ustrukturyzowanych a nie skal ocen i opartym o normy progiem 4 aspektów omawianego zespołu a nie kryteriami DSM. Użycie metod diagnostycznych optymalizujących równowagę pomiędzy czułością a swoistością doprowadziło do ustalenia, że symptomy zaburzenia hiperkinetycznego w wieku dorosłym występowało u 60 procent przebadanych pacjentów. 41 procent z nich miało zarówno objawy ADHD, jak i cechy wywołanej przez nie niepełnosprawności.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Journal of Child Psychology and Psychiatry, DOI: 10.1111/jcpp.12620